Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní informace k ústní maturitní zkoušce (školní kolo)

8. 2. 2009

Milí studenti,

u zkoušky není požadováno doslovné znění témat tak, jak jsou uvedena v rubrice "Maturitní témata". Berte je jako vodítko! Znamená to, že se je nemusíte učit celá nazpaměť, pokud jste schopni mluvit o těchto tématech sami. Musíte se však držet jednotlivých bodů, ke kterým se však můžete vyjádřit svými slovy.

Témata, která jsou zde uveřejněna, si co nejdříve vytiskněte, stáhněte do počítače, zkopírujte na flashdisk nebo jinak zálohujte. Výmluvy, že vám nefungoval počítač, nešel internet, případně nemáte tiskárnu, nebudou brány v úvahu.

Školní kolo ústní maturitní zkoušky (= klasická maturita) trvá 15 minut. Vlastní zkoušce předchází 15minutová příprava ("potítko"), kde dostanete slovník a orazítkovaný papír, na který si napíšete přípravu dle zadání.

 Součástí zkoušky je:

1. Krátký text (2-3 odstavce) v angličtině, který si na potítku přečtete a zběžně přeložíte (nemá cenu se zdržovat hledáním každého neznámého slovíčka, důležitý je obsah). U zkoušky pak stručně a vlastními slovy shrnete obsah textu (asi 2 minuty). Znění textu Vám nebude předem známo.

2. Vlastní konverzační část, při které se máte vyjádřit ke každému z bodů, uvedenému v zadání. Měli byste mluvit minimálně po dobu 10 minut.

3. Situační rozhovor: dle zadání budete se zkoušejícím vést dialog k uvedené situaci (asi 2 minuty).

4. Popis obrázku (asi 1 minuta)


 Příklad zadání:

 

1. FAMILY AND FRIENDS
 

I. Read this text. Then make a summary .

I married an older woman, was it a bad choice?

When I was 25, I met the most amazing and beautiful woman to ever step into my life. She was 34 and was never married or had any kids. She was the ambitious type who put her career in front of having a family. We met randomly and had a great connection. To be honest, it was a one night stand that turned into something more. We started seeing each other slowly but by 2 months, we were inseperable. My friends thought it was cool that I was with an older woman, her friends thought otherwise. After being together for 1 1/2 years, we got married. We've been married for almost 15 months now with our first child on the way. For the past few months, she's been so demanding. She has called me irresponsible and childish. She doesn't like the fact that my best friends are apart of every aspect in my life. I guess she doesn't realize she married a much younger man? I love my wife to death but sometimes it becomes too much.

Older women, advice? Anyone, ADVICE?


II. Talk about these matters!

- What is „nuclear family“ and „extended family“?
- Describe the members of your nuclear family! (appearance, character, hobbies)
- Describe your best friend.
- How would you describe a wedding? (engagement, wedding preparation, ceremony etc.)
- Marriage and divorce – your opinion?
- Other than traditional kinds of families
 
 
 
III. Dialogue / roleplay
Have a dialog with your teacher!

You have a new boyfriend / girlfriend. Your parents don’t like him / her. Try to persuade them that your boyfriend / girlfriend is the best one for you.

IV. Picture description/picture based discussion

Obrazek

 

 


 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář